Jaki węzeł cieplny wybrać? Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na wybór odpowiedniego źródła ciepła dla budynku. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest węzeł cieplny, który pozwala na zapewnienie dostaw ciepła dla instalacji centralnego ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jednak przed dokonaniem wyboru, należy się zastanowić, jaki rodzaj węzła będzie dla nas najlepszy – węzeł jednofunkcyjny czy węzeł dwufunkcyjny? W dzisiejszym artykule postaramy się omówić w/w rodzaje węzłów cieplnych oraz wskazać na ich wady i zalety, aby ułatwić Państwu podjęcie decyzji.

Węzeł cieplny jednofunkcyjny

W takim węźle znajduje się tylko jeden wymiennik ciepła, który pozwala tylko na przygotowanie wody w układzie grzewczym. Węzły jednofunkcyjne są popularne ze względu na swoją prostotę, małe gabaryty oraz stosunkowo niską cenę. Węzły jednofunkcyjne mają jednak swoje wady, nie pozwalają na podgrzew ciepłej wody użytkowej, więc ich wykorzystanie w budynku mieszkalnym jest ograniczone tylko do funkcji ogrzewania w okresie zimowym.

Węzeł cieplny dwufunkcyjny

Węzły dwufunkcyjne to urządzenia, które łączą funkcje ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej, i w przeciwieństwie do węzłów jednofunkcyjnych, posiadają dwa oddzielne wymienniki ciepła. Zaletą tego rodzaju węzłów jest to, że pracują w okresie zimowym, zarówno na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania jak i na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej. W okresie letnim węzeł dwufunkcyjny może zaś pracować tylko na potrzeby podgrzewu wody w instalacji C.W.U. Wadą węzłów dwufunkcyjnych jest jednak ich cena, która jest wyższa niż w przypadku węzłów jednofunkcyjnych, a także większy rozmiar, co może wpłynąć na dostępność miejsca w pomieszczeniu technicznym.

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 6


Scroll to top